2015. október 31-én lejár az első határidő, amely a családi csődvédelemre jelentkezők egy részét érinti.
Szeptember elsején lépett hatályba a természetes személyek adósságrendezéséről szóló törvény, amely lépcsőzetesen vezeti be a csődvédelem lehetőségét az egyes lakossági csoportokra. Célja, hogy a fizetési nehézségekkel küzdő magánszemélyek adóssága szabályozott keretek között rendeződjön.
Elsőként, az egyéb feltételek fennállta esetén, azok kezdeményezhetnek ilyen eljárást, akiknek lakhatása forog kockán: akikkel szemben a banki elszámolást követően már folytatódhat a lakóingatlanukra vezetett végrehajtás vagy végrehajtáson kívüli kényszerértékesítés, illetve ha végrehajtás nem is indult, de a bank felmondta vagy lejárttá tette a lakóingatlanra vonatkozó jelzáloghitel szerződést. Csődvédelmet kezdeményezhet továbbá az az adós, kezes, zálogkötelezett is, aki ellen olyan végrehajtás van folyamatban, amelyben a lakhatását szolgáló lakóingatlanát értékesítésre jelölték ki.
A csődvédelem kérelmezésének feltétele egyebek mellett az, hogy az összes tartozása 2 millió és 60 millió forint között legyen, a tartozásállománya meghaladja a vagyona értékét, de ne legyen több annak duplájánál, és legyen legalább egy olyan tartozása, amely 3 hónapja lejárt, mértéke pedig több mint félmillió forint.
Az a devizahiteles, akinek 2015. április 30-i banki elszámolási határidővel érintett, fogyasztói hitel vagy lízingszerződése van, 2015. október 31-ig, ha pedig ennél később mondta fel a bank a hátralékos személy hitel- vagy pénzügyi lízingszerződését, akkor a felmondásról szóló értesítő kézhezvételét követő 60 napon belül kezdeményezhető az eljárás. 2015. szeptember 30-i elszámolási határidővel érintett (forint és deviza) fogyasztói hitel - és lízingszerződések esetében az elszámolás kézhezvételétől számított 60 nap, vagyis az elszámolási tájékoztató levelek augusztus 1. és szeptember 30. közötti kiküldési határideje alapján várhatóan szeptember közepétől november végéig.
Az érintetteknek először bíróságon kívüli adósságrendezési eljárást kell írásban kezdeményezniük, amelyet főhitelezőként az első helyen lévő jelzálogjogosult bank koordinál annak érdekében, hogy az adós és valamennyi hitelezője között a megállapodás létrejöjjön. Amennyiben ilyen megállapodás nem jön létre, vagy nincs olyan pénzügyi intézmény, amely főhitelezőként vállalná a koordinációt, akkor az adósságrendezés bírósági nem peres eljárás keretében folytatódik.
Az adósnak a kérelmet a szükséges iratokkal együtt a főhitelezőjénél - elsőhelyi jelzálogjogosult bank - kell előterjesztenie, ahol az igénylő nyomtatványokat is átveheti.
A főhitelező vagyonfelosztási, vagyonértékesítési és adósságtörlesztési tervet készít. A tervben általában öt éves adósságtörlesztési időszakot kell meghatározni, amely egyes esetekben két évvel meghosszabbítható.
A törlesztési időszak letelte után az eljárásban részt vett hitelezők teljes egészében ki nem egyenlített követelései megszűnnek, és az adós e tartozásoktól mentesül. A kérdéses vagy vitás esetek a bíróságon folytatódhatnak, melyhez a Csődvédelmi Szolgálat készíti elő a szükséges okirati anyagot. A családi csődvédelemről további részletes információk a Családi Csődvédelmi Szolgálat (www.csodvedelem.gov.hu) honlapján olvashatók. Innen is letölthető a kezdeményező űrlapcsomag és a kitöltési útmutató is.
A kormányhivatal igazságügyi osztályának is fontos szerepe van az eljárás előkészítő szakaszában, hiszen a kérdéses vagy vitás esetek a bíróságon folytatódnak, melyhez a szolgálat készíti elő a szükséges okirati anyagot és egyezségtervezetet. A sikeres egyezségek esetén pedig a végrehajtást fogják majd felügyelni a magáncsőd-felügyelők, továbbá segítik az ügyfelet túljutni a likviditási nehézségeken.
A Családi Csődvédelmi Szolgálat munkatársai fizetésképtelenségi szakértőként működnek közre az eljárásban. Fejér megyében a Családi Csődvédelmi Szolgálat területi szerve a Székesfehérvár, Sörház tér 1. címen található.
Ügyfélfogadási idő : hétfő : 9.00 - 13.00, kedd : nincs ügyfélfogadás, szerda : 13.00 - 17.30, csütörtök : 8.30 - 12.00, péntek : nincs ügyfélfogadás.
Telefonos elérhetőség : 22/512-110, 22/512-117, 22/512-617
Rövid már a rendelkezésre álló határidő az első körben banki elszámolással rendelkező adósok számára. Érdemes tehát utoljára még átgondolni, segíthet-e az adósságrendezés ezen új jogintézménye, mert a határidő elmulasztásával örökre elvész a lehetőség.
(Fejér Megyei Kormányhivatal)
Fogászati szakrendelés: dr. Zöld Éva, Csákvár, Szabadság tér 5. Rendelési idő: hétfő, szerda 14.00-20.00, kedd, péntek 08.00-14.00